На основу писања једног локалног портала, а које је пуно дезинформација или полуинформација чијим се објављивањем наноси штета нашем предузећу и намерно доводи грађанство у заблуду да је Јавно комунално предузеће „Паркинг сервис“- Ниш закључило оквирни споразум за набавку материјала за одржавање јавног осветљења са понуђачем који је дао скупљу понуду, иако је други понуђач Елеком систем ДОО из Београда дао 13 пута нижу цену, Предузеће се изјашњава на следећи начин:
Дана 16. 10. 2024. године на Порталу јавних набавки објављен је јавни позив и комплетна конкурсна документација за набавку материјала за одржавање јавног осветљења. Од 16. октобра па у наредна 23 дана свако од заинтересованих понуђача је могао да захтева додатна појашњења конкурсне документације и да захтева измену исте уколико је сматрао да документација није израђена у складу са Законом о јавним набавкама. У том року нико од потенцијалних понуђача није захтевао додатна појашњења нити је захтевана измена конкурсне документације.
Предузеће је у поменутом поступку јавне набавке добило две понуде које су благовремене (благовремено поднете путем Портала јавних набавки). До дана отварања примљених понуда, наручилац ЈКП „Паркинг сервис“- Ниш је примио део понуде који не може бити поднет путем електронског портала од само једног понуђача.
Приликом јавног отварања понуда комисија је констатовала да понуђач Елеком систем ДОО из Београда није доставио средство финансијског обезбеђења за озбиљност понуде, у складу са документацијом о набавци. Уколико понуђач не достави средство финансијског обезбеђења за озбиљност понуде, које је захтевано конкурсном документацијом, Закон о јавним набавкама (члан 144) обавезује наручиоца да такву понуду одбије као неприхватљиву. Наравно да је у интересу сваког наручиоца да склопи уговор или оквирни споразум са понуђачем који је дао најповољнију понуду, али та понуда мора бити у складу са свиме што је тражено конкурсном документацијом и што Закон о јавним набавкама прописује.
Осим што понуђач Елеком систем ДОО није доставио средство обезбеђења, исти понуђач није попунио ни образац структуре цена, где је требало да упише које производе нуди и по којим ценама, већ је приложен потпуно празан образац структуре цена. Ово није први пут да се овакве понуде јављају у поступку јавне набавке.
Оквирни споразум још увек није закључен, јер тренутно тече рок за жалбу на одлуку о додели оквирног споразума. Уколико понуђач Елеком систем ДОО из Београда сматра да су му прекршена права, може да поднесе жалбу Републичкој комисији за заштиту права у поступку јавних набавки. Наручилац је, свакако, поступио исправно одбивши понуду уз коју није достављено средство финансијског обезбеђења за озбиљност понуде, затим која нема попуњен образац структуре цена (није уписан произвођач понуђених добара, и нису уписане јединичне цене) и није доставио нити један од захтеваних сертификата/извештаја о испитивању за понуђена добра. Да ли је наручилац требало да донесе одлуку о додели оквирног споразума понуђачу који је дао 13 пута нижу цену, а да не зна шта купује, колико свако добро појединачно кошта Нишлије и прекрши законске одредбе прихвативши понуду за коју наручиоцу није достављено средство финансијског обезбеђења којим се гарантује да је понуда озбиљна, а где се по остатку документације унутар понуде, свакако, то не може рећи, треба питати новинаре „истраживаче“.
Јасно је да неки новинари имају потребу да напишу вест која ће већ у самом наслову имати неку проблематику која треба да изазове незадовољство грађана, с обзиром на то да се пише о јавном комуналном предузећу, и чиме се инсинуира да се новац грађана троши несавесно. Међутим, није довољно само писати на основу погледане одлуке о додели уговора/оквирног споразума, а да се новинар који жели да прикаже како се бави истраживачким новинарством не обрати предузећу питањима или, евентуално, захтевом за увид у понуде које је предузеће добило у поступку јавне набавке.
У Нишу, 2. 12. 2024. године ЈКП „Паркинг сервис“-Ниш